Start / Wpisy / Kolejne wydarzenie z cyklu „Piątkowe spotkanie z absolwentem”

Kolejne wydarzenie z cyklu „Piątkowe spotkanie z absolwentem”

W miniony piątek w naszej szkole gościł prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz Dziekan Wydziału Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. Dla wielu po prostu Tomek – absolwent Staszka rocznik 1990. Swoje wystąpienie rozpoczął od sentymentalnej podróży do czasów licealnych. Wspomniał kolegów i koleżanki – p. Mirosława Kuberkę (przewodniczącego rady powiatu), który nie mógł przecież opuścić spotkania ze szkolnym kolegą, p. Małgorzatę Potarzycką (Kuberkę) i Ewę Wawroską (Karbowską) nauczycielki naszej szkoły.
Podkreślał, że szkoła przygotowała Go do dorosłego życia, wskazała Mu wiele dróg. Lata spędzone w liceum uważa za niezwykle owocne. Na wykładzie pt. „Od kryminału do nowej prozy wiejskiej. O najnowszej polskiej literaturze” nie mogło zabraknąć przedstawicieli organu prowadzącego, przybył p. Eugeniusz Małecki – w-ce starosta pleszewski.

Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz młodzież z zapartym tchem słuchali Jego opowieści o literaturze. W czasach, kiedy się nie czyta albo czyta się mało szczególnie miło jest posłuchać mądrych słów o książkach. Prof. Mizerkiewicz potrafi pięknie opowiadać. Ma umiejętność przenoszenia słuchaczy w zaczarowany świat literatury, uruchamiać najgłębsze pokłady wrażliwości. To taki trochę nawiedzony belfer w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Przedstawił nowe kierunki w literaturze XXI w. zawrócił uwagę na nowatorskie ujęcie istniejących gatunków. Wskazał wartościowe tytuły i popularnych autorów. Dziś chętnie czyta się biografie, autobiografie, kryminały i reportaże. Swój renesans przeżywa historia, ta dawna i najnowsza. Wiele miejsca poświęcił nowej prozie wiejskiej, czyli opowieściom mieszkańców małych miasteczek i wsi, to najważniejsza konwencja polskiej literatury. Utwory takie jak: „Pod krzywdzie”, „Skoruń” czy „Dygot” nie mają prostego klucza, każdy może je odczytać na swój sposób. Podkreślił, że rozwiązanie codziennych problemów nie leży w gestii ośrodków centralnych, ale zależy od ludzi z prowincji, od nas. Wielkie życie publiczne nie przyniesie nowej idei. To właśnie proza wiejska radzi, by nacjonalizm zastąpić patriotyzmem, a nihilizm rozsądnym budowaniem.

Ostatnie słowa swojego wykładu skierował do uczniów. Powiedział: „Wszyscy liczą na Was – młode pokolenie, jesteście nadzieją”. Chwycił tym za serca młodych słuchaczy, za co został nagrodzony gromkimi brawami. Mamy nadzieję, że takie spotkania będą tradycją naszej szkoły i zacieśni się współpraca z katedrą filologii polskiej UAM. Przecież kształcimy humanistów, to oni są suszą społeczeństwa, pozwalają zachować tożsamość w globalnym świecie.

link do strony rekrutacyjnej

Archiwum

Skip to content