Start / Wpisy / Koło Podróżnika – relacja z wykładu

Koło Podróżnika – relacja z wykładu

Aleksandra Gmyrek dzieli się wrażeniami z wykładu dr hab. Tomasza Witesa, pt.: Etiopia – wśród plemion w dolinie rzeki Omo.

W czwartek 13 maja br. poznawaliśmy gorący kraj wschodniej Afryki, jakim jest Etiopia. Państwo leży na Wyżynie Abisyńskiej i Somalijskiej i jest prawie 4x większe od Polski. Jest jednym z najbardziej zaludnionych państw na świecie, jednak doświadcza problemów typowych dla krajów trzeciego świata. Przez krótką porę deszczową największym problemem jest brak wody, jej zanieczyszczenie. Kraj bardzo cierpi też z powodu niedożywienia i głodu – społeczeństwo jest bardzo młode, a mieszkańców ponad 100 milionów.

Etiopia jednak nie powinna nam się kojarzyć tylko z problemami. Kraj ten jest nazwany kolebką życia – na jego terenach znajdują się szczątki pierwszych ludzi – Australopiteka. Z kraju wywodzi się również kawa, która dopiero stamtąd została przetransportowana do Europy, Ameryk i Azji.

Etiopia jest zamieszkiwana przez wiele tradycyjnych plemion, takich jak: plemię Karo w południowo-zachodniej części Etiopii, to zaledwie tysiąc osób połączonych taką samą kulturą; sąsiadujące plemię Mursi , które prawdopodobnie kojarzymy z dekoracjami, jakie noszą kobiety (krążki gliniane w ustach, owocowe kapelusze z piórami zwierząt). Jednym z większych plemion, bo aż 40 tysięcy osób, jest plemię Hamer. To plemię, w którym obrzędy mogą wydawać się dla nas nieludzkie. Mężczyźni biją kobiety biczami, co jest uznawane za wyróżnienie. Z tego wychodzi charakterystyczny wygląd tej płci z plemienia – plecy kobiet, ich ramiona i brzuch są pokryte ogromną ilością blizn.

Etiopia jest otoczona przez wojny, szczególnie wojnę w Sudanie. Przez to mężczyźni w tym kraju posiadają broń i mogą być potencjalnym zagrożeniem, jeśli ktoś zachowa się nieodpowiednio.

Dobra dla nas codzienne, takie jak telewizor, są tam dobrami deficytowymi, niedostępnymi dla każdego. W Etiopii dotarły takie korporacje jak Pepsi, Coca-Cola, co jest oznaką globalizacji a także nadzieją na rozwinięcie się tego kraju.

flaga etiopii

link do strony rekrutacyjnej

Archiwum

Skip to content