Aleksandra Kaczmarek tak opisała wrażenia z wymiany:

W dniach 8-16.03.2013r. grupa uczniów z liceum wzięła udział w międzynarodowej wymianie młodzieży. Grupą 12-osobową pod opieką p. Cichy oraz p. Barańskiej odwiedziliśmy szkołę partnerską w Niemczech – Freiherr-vom-Stein-Schule w Hessisch Lichtenau. Był to efekt wymiany partnerskiej szkół nawiązanej w zeszłym roku przez panią Marię Cichy w postaci projektu artystycznego, w którym braliśmy udział podzieleni na 3 polsko-niemieckie grupy. Każda zajmowała się inną formą sztuki.
Pierwsza z nich zajmowała się fotografią. Każda osoba z grupy brała udział w sesji zdjęciowej, której końcowym celem było zestawienie zdjęć,, jak ktoś widział siebie oraz jak postrzegali go inni”. Była to też świetna okazja do sprawdzenia swoich fotograficznych zdolności. Odkryliśmy nowe talenty zarówno przed aparatem jak i za nim. Niektórzy czuli się jak ryba w wodzie.

Kolejna grupa zajmowała się techniką drukarską. Na kawałku plastiku trzeba było specjalnym rylcem wyryć swój portret, a następnie portret koleżanki lub kolegi. Pomalowany farbą plastik odbijaliśmy na specjalnym mokrym papierze. Na tak ,,wydrukowany” portret nakładało się drugi, swój, ale malowany przez inną osobę. W efekcie końcowym można było zauważyć różnice między portretami, ponieważ każdy zwracał uwagę na nieco inne elementy. Znów widoczny był efekt ,,jak ja siebie widzę, a jak postrzegają mnie inni”.

Trzecia grupa na pomalowanym sprayem szkle tworzyła obrazki, które później w profesjonalnej ciemni zamieniane były na zdjęcia. Układane kompozycje w efekcie czarno-białym tworzyły rewelacyjne fotografie.

Przez pierwsze dwa dni, każdy z uczestników mieszkał u niemieckiej rodziny, a następnie przenieśliśmy się i zamieszkaliśmy razem w ośrodku. W środę odwiedziliśmy Frankfurt nad Menem. Zwiedziliśmy miasto, galerię sztuki oraz kupiliśmy pamiątki. Kilka razy odwiedziliśmy również pobliskie Hessisch Lichtenau miasto Kassel. Tam też odwiedziliśmy galerię sztuki, lecz tym razem w wymiarze nowoczesnym.

Było to dla nas nowe niezapomniane przeżycie, pełne przygód, nowych doświadczeń. Podczas wyjazdu zaznaliśmy trochę innego stylu życia, przełamaliśmy stereotypy, utarte schematy. Poznaliśmy tak naprawdę inną kulturę i przekonaliśmy się, że każdy z nas jest wyjątkowy, trzeba tylko to odkryć, pielęgnować, ale przede wszystkim, najważniejsze – pozostać sobą.

link do strony rekrutacyjnej

Archiwum

Skip to content