Start / Wpisy / Wycieczka do Francji

Wycieczka do Francji

Pani Ewa Wisniewska-Smułka przesyła relację z wycieczki.

W dniach od 19.06.2015 do 24.06.2015 odbyła się wycieczka do Francji na Lazurowe Wybrzeże. Pierwszym przystankiem naszej podróży była Nicea – miasto położone na Morzu Śródziemnym. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się bulwar o długości 7 kilometrów, zwany Promenadą Anglików (la Promenade des Anglais). Naszą przygodę z południem Francji zaczęliśmy właśnie od spaceru słynną promenadą. Później relaksowaliśmy się na plaży. Plaże w Nicei są niestety kamieniste, ale to nie miało znaczenia, najważniejsze, że mogliśmy się poopalać i wykąpać w morzu (pogoda dopisywała 35˚C). Zwiedziliśmy również Plac Masséna – jednego z najsłynniejszych generałów Napoleona. To właśnie tutaj odbywa się słynny Karnawał w Nicei. Zajrzeliśmy na nadmorski targ Cours Saleya pełen owoców, pachnącego pieczywa, serów, lawendy, mydła marsylskiego oraz prowansalskich pamiątek. Przeszliśmy się promenadę Paillon otoczoną zielenią i fontannami, wspięliśmy się na Wzgórze Zamkowe, które dzieli Nicę na część wschodnią – portową i zachodnią z widokiem na Stare Miasto.

Następnego dnia wybraliśmy się do miasteczka Saint-Tropez rozsławionego przez Brigitte Bardot oraz Luisa de Funès – żandarma z Saint-Tropez. Mogliśmy podziwiać tutaj malowniczy port, jachty znanych i bogatych ludzi, ale także stare kamieniczki z kolorowymi fasadami, wąskie uliczki oraz cytadelę. Na Placu des Lices wypiliśmy kawę i zjedliśmy specjały kuchni prowansalskiej. Zanim wróciliśmy na camping, przewodnik zabrał nas do malowniczej wioski Ramatuelle położonej na zboczu wzgórza, otoczonej najlepszymi winnicami Côte de Provance i gęsto zabudowanej domami o tajemniczo wyglądających drzwiach i wąskich, krętych przejściach.

Trzeci dzień wycieczki spędziliśmy w miejscu zakwaterowania tzn.w Port Grimaud opalając się na plaży (tym razem piaszczystej) i kąpiąc się w morzu. Port Grimaud zwany francuską Wenecją to wypoczynkowe miasteczko wybudowane na lagunie, z drogami wodnymi zamiast ulic i jachtami zaparkowanymi obok każdego ogrodu.

Koniec naszej podróży to Cannes, perfumeria w Éze i Monaco. Cannes to najsłynniejsze miasto Riviery Francuskiej. Znane jest z międzynarodowego festiwalu filmowego. Widzieliśmy słynny budynek, w którym przyznawane są nagrody filmowe – Złote Palmy. Przespacerowaliśmy się wzdłuż bulwaru La Croisette, gdzie można podziwiać najdroższe hotele świata np. słynny Carlton – Intercontinental.

W średniowiecznym miasteczku Éze odwiedziliśmy perfumerię Fragonard. Jest to filia słynnej perfumerii z Grasse – miasta, w którym toczy się akcja głośnego ”Pachnidła”. Wysłuchaliśmy krótkiej historii tworzenia perfum, zobaczyliśmy eksponaty związane z ich wytwarzaniem i przechowywaniem oraz dowiedzieliśmy się, że dla perfumerii pracują tzw. „nosy” czyli ludzie, którzy komponują perfumy. W sklepie firmowym mogliśmy zakupić dowolny perfum lub dodatki toaletowe , np. mydło w kształcie cytryny.

Finałowym punktem wycieczki było Księstwo Monaco, jedno z najmniejszych państw w Europie, zajmujące powierzchnię 1,9 km². Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Oceanograficznego, które wzniesione zostało w 1910 roku przez Jego Książęcą Mość Alberta I. Zobaczyliśmy słynne akwarium w podziemnym muzeum, gdzie w wiernie odtworzonych środowiskach znajduje się ponad 6 tysięcy okazów ryb. W Monaco widzieliśmy Pałac Książęcy – siedzibę rodu Grimaldich, katedrę św. Mikołaja, w której znajdują się groby biskupów i monakijskich książąt. Wieczorem zeszliśmy do dzielnicy Monte Carlo, które jest centrum ekonomicznym i rozrywkowym Monako. To tutaj odbywają się wyścigi Formuły 1 oraz rajd Monte Carlo. W Monako znajduje się także słynne Kasyno wybudowane w 1878 roku i zaprojektowane przez Charlesa Garniera, architekta paryskiej opery.

Około północy, zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy w stronę domu.

Organizatorem wycieczki była pani Anna Ranke, opiekunami panie: Urszula Kapała, Elżbieta Garbarczyk, Małgorzata Kuberka oraz Ewa Wisniewska-Smułka.

link do strony rekrutacyjnej

Archiwum

Skip to content