Start / Wpisy / Wykłady

Wykłady

Dominika Biegańska przesyła relację z wykładu przeprowadzonego dla klas geograficznych:

W czwartek, 21 października br. miał miejsce wykład prowadzony przez Panią Małgorzatę Mazurek oraz Zbigniewa Zwolińskiego. Podzielili się oni z nami wiedzą i doświadczeniem, które zdobyli podczas podróży na Wyspy Świętego Tomasza.

Wyspy św. Tomasza i Książęca, a właściwie Demokratyczna Republika Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, to jedno z najmniejszych państw Afryki. Kraj ten składa się, wbrew temu co mówi nazwa, nie tylko z dwóch głównych wysp, ale też paru mniejszych (np. Ilheu das Rolas, przez którą przebiega równik).

Wyspy są pochodzenia wulkanicznego, a sama główna wyspa – Wyspa Św Tomasza to tak naprawdę jeden wygasły stratowulkan.

Mimo małej powierzchni kaj jest bardzo zróżnicowany klimatycznie. Na tak małym obszarze można odnaleźć miejsca o charakterze sawannowym, jak i naturalny las tropikalny, który należy do Parku Narodowego Obo.

Wyspy słyną z uprawy kakao, stanowiącej 20% dochodu kraju. Na Wyspie Św. Tomasza w manufakturze włoskiego emigranta, Claudio Corallo, produkuje się jedną z najdroższych czekolad na świecie.

Lokalni mieszkańcy słyną z luźnego podejścia do życia. Ulubionym powiedzeniem mieszkańców Wysp Św. Tomasza i Książęcej jest „leve-leve”, co oznacza nic innego, a – wyluzuj!

plaża i ocean - plakat z wykładu geograficznego

link do strony rekrutacyjnej

Archiwum

Skip to content