Start / Wpisy / Klasa akademicka

Klasa akademicka

muzeum

Patrycja Kubiak relacjonuje wyjazdy swojej klasy do Poznania.

W ramach umowy między Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica, klasa III D raz w miesiącu bierze udział w specjalnie zorganizowanych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych wykładach. W tym roku jest to cykl wykładów zatytułowany „Bohaterowie i antybohaterowie. Kontrowersyjne postaci w dziejach świata.”

20 listopada 2013r. prelekcję w Instytucie Historii UAM poprzedziła ponad godzinna wizyta w Muzeum Narodowym. Braliśmy udział w zajęciach pod przewodnictwem mgr. Sibińskiej pt. „Jak patrzeć na obraz?” Następnie udaliśmy się na wykład poświęcony husytom, który prowadził dr. Jarosław Nikodem. Prestiż tej osoby potwierdzała wypełniona po brzegi sala i zainteresowanie młodzieży, która z chęcią zadawała pytania wykładowcy. Dowiedzieliśmy się jak poglądy Jana Husa – czeskiego duchownego i filozofa zmieniły XIV-XV wieczną Europę.

Następny wyjazd miał miejsce 11 grudnia br. Wybraliśmy się do pałacu w Śmiełowie mieszczącego muzeum im. Adama Mickiewicza, w którym zgromadzone są obrazy, rzeźby, druki i wyroby rzemieślnicze związane z  pisarzem. Osobne pokoje poświęcono Panu Tadeuszowi i Dziadom, odwiedzającym pałac Mickiewiczowi i Sienkiewiczowi, Józefowi i Marii Chełkowskich. Do muzeum należy również zabytkowy park otaczający pałac, wraz z Ogródkiem Zosi i pomnikiem Mickiewicza. Następnym przystankiem był Poznań. Po raz kolejny wzięliśmy udział w wykładach, które tym razem zamiast klasycznej formy były w postaci dyskusji między pracownikami Zakładu Historii Nowożytnej. Udział w dyskusji pt. „Jezuici w czasach nowożytnych i współcześnie” wzięli dr. Aleksander Małecki oraz mgr. Andrea Mariani.

smielow

link do strony rekrutacyjnej

Archiwum

Skip to content