Start / Wpisy / Superwulkany – wykład

Superwulkany – wykład

To już ostatni wykład w tym roku szkolnym. Koło Podróżnika ruszy ponownie od września, tymczasem Aleksandra Gmyrek relacjonuje spotkanie z fascynującym światem superwulkanów.

W czwartek 10 czerwca profesor dr. hab. Wojciech Zgłobicki dzielił się z nami swoją wiedzą na temat wulkanów i superwulkanów. Wulkan to miejsce, w którym na powierzchnię Ziemi wydobywa się magma jako produkt erupcji. Słowo wulkan pochodzi od małej wyspy na Morzu Śródziemnym. Erupcje posiadają różne style, a są one uzależnione od tego z jaką magmą mamy do czynienia. W erupcji hawajskiej lawa będzie bardzo rzadka a sam proces jest długi. W erupcji pliniańskiej natomiast wybuch jest gwałtowny, a materiały piroklastyczne są rozrzucane bardzo wysoko i bardzo daleko. W Polsce wulkanizm występował w orogenezie hercyńskiej i alpejskiej, śladami po nich są rzeźby przypominające stożki wulkanów.

Superwulkany różnią się od wulkanów tym, że powstają wskutek potężnej erupcji magmy zalegającej w ogromnym zbiorniku kilka kilometrów pod powierzchnią ziemi. Superwulkany nie mają stożka – po erupcji przetopiona zostaje powierzchnia i skały, powstaje kaldera czyli coś podobnego do wklęsłego krateru. Supererupcje występują średnio 1,4/1 mln lat. W ostatnich 36 mln lat nastąpiły takie 42 erupcje. Prawdopodobieństwo wybuchu superwulkanu w latach, w których żyjemy wynosi aż 75%.

Najsłynniejszy superwulkan to Yellowstone. To ogromna kaldera, jej ostatnia erupcja miała miejsce 640 tys. lat temu. Jego erupcja pokryłaby całą powierzchnię Stanów Zjednoczonych.

Supererupcje przez wybuch i pyły sprawiają, że obniża się ilość promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi – nastałaby zima wulkaniczna. Temperatura spadłaby o 3*C, a rolnictwo upadłoby. Oceany ochłodziły się, pojawiłoby się więcej lodu. Jednak z drugiej strony nastąpiłaby nagła emisja CO2 – więc efekt cieplarniany? Warstwa ozonowa zmniejszyłaby się, jednak ziemia pokryłaby się pyłami. Nie jesteśmy w stanie ich badać, jednak możemy badać wpływ wybuchów wulkanów na klimat. Dlatego domyślamy się, że zamiast ocieplenia, nastąpiłoby jednak ochłodzenie.

zdjęcie przedstawia wuklan podczas eriupcji
source: www.pixabay.com

link do strony rekrutacyjnej

Archiwum

Skip to content