Start / Wpisy / Szkolne koło podróżnika – Bhutan

Szkolne koło podróżnika – Bhutan

Aleksandra Gmyrek relacjonuje kolejny wykład zorganizowany w ramach spotkań szkolnego Koła podróżnika, pilotowanego przez panią Annę Ranke.

Bhutan – kraj wskaźnika szczęścia narodowego

Pani prof. Małgorzata Mazurek zaprosiła klasę 2cp na ciekawą wyprawę do Królestwa Bhutanu. Jest to małe państwo, niewiele mniejsze od województwa mazowieckiego w środkowej Azji. Leży w paśmie Himalajów między potężnymi Chinami i Indiami. Dla Bhutańczyków najważniejszym jest osiągnięcie szczęścia – zamiast naszego PKB (produktu krajowego brutto), posiadają szczęście narodowe brutto. Czym jest to szczęście? Filozofia buddyjska zakłada koncepcję harmonii między środowiskiem naturalnym, rozwojem społeczno-ekonomicznym oraz dziedzictwem kulturowym. Kraj nie będzie się rozwijać na koszt jakości życia przyszłych pokoleń. Przez dbanie o ową harmonię Bhutan jest niestety jednym z biedniejszych krajów świata. Możemy jednak zauważyć, że rząd dba o swoich ludzi – na COVID zmarła jedynie jedna osoba, a zarażonych nie zostało nawet tysiąc osób.

To, co najbardziej wyróżnia Bhutan to jego przyroda – Konstytucja nakazuje, aby przynajmniej 60% terenów zajmowały lasy. Parki narodowe i obszary chronione zajmują ponad 40% powierzchni kraju. Kraj jest idealnym siedliskiem dla zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, szczególnie w dolinach rzecznych. Ludzie również szanują przyrodę, dróg jest bardzo mało, a dostęp lądowy do kraju jest zaledwie przez dwa przejścia lądowe.

świątynia w lesie

link do strony rekrutacyjnej

Archiwum

Skip to content