Start / Bez kategorii / WSCHODOKONKURS 2013

WSCHODOKONKURS 2013

iw

Znamy już zwycięzców II edycji Konkursu o Europie Wschodniej, Syberii, Kaukazie i Azji Środkowej –„ Zostań Wschodoznawcą”. Tematem II edycji była Rosja wczoraj i dziś.

Konkurs był organizowany przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Vostok przy współudziale Instytutu Wschodniego UAM.

Finał odbył się 25 lutego 2013r. w siedzibie Instytutu Wschodniego UAM. W całym konkursie udział wzięło 130 licealistów. Pierwszy etap polegał na rozwiązaniu testu. Do finału zakwalifikowano 11 uczniów, którzy uzyskali najwyższe punktacje w pierwszej turze.

Każdy z finalistów miał za zadanie przygotowanie 15 minutowego referatu na wybrany przez siebie temat. Po wygłoszeniu referatu pytania zadawała 5 osobowa komisja. Dopuszczalne były również pytania z sali. Po kilku referatach doszło do ożywionej dyskusji.

Organizatorzy byli bardzo pozytywnie zaskoczeni poziomem referatów i dlatego w kolejnej edycji nagrodą główną będzie indeks na studia. Uczniowie naszej szkoły odnieśli kolejny sukces. Do finału zakwalifikowali się Jędrzej Kaczmarek z klasy III f, który przedstawił prezentacje na temat „Czeczenia a Rosja po 2008 roku”, oraz Łukasz Szczepaniak z klasy IIIe. Łukasz wygłosił referat na temat „Osiemnastowieczna Rosja – imperium kobiet”.

Po wysłuchaniu wszystkich referatów komisja wyłoniła trzech laureatów. Konkurs wygrał, zdobywając pierwsze miejsce Łukasz Szczepaniak. Oprócz nagród rzeczowych organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje, między innymi uczniowie wysłuchali wykładu dr Tomasza Nakonecznego – „Dlaczego warto czytać literaturę rosyjską?” oraz wypili herbatę przygotowaną w jurcie.

Opiekunem uczniów jest pani Anna Ranke.

contest

link do strony rekrutacyjnej

Archiwum

Skip to content