Start / Bez kategorii / Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w I LO

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w I LOJustyna Bednarek, uczennica klasy 1a, relacjonuje czwartkowe wykłady pracowników poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przeprowadzone w auli I LO.

7 kwietnia 2011r. nasza szkoła miała okazję gościć panie profesor z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, które wygłosiły wykłady dla uczniów pleszewskiego liceum oraz uczniów z innych szkół, które przyjęły od nas zaproszenie. Jeden z wykładów, zatytułowany „Mały Tybet – Ladakh – z przełęczy na przełęcz”, przedstawiła prof. Hanka Jefimowicz. Omówiona została historia Ladakhu – krainy pomiędzy głównym pasmem Himalajów, a górami Karakorum. Poznaliśmy także szczegóły życia Tybetańczyków, ich kultury, obyczajów, a także tamtejszej architektury.

Jedną z wielu interesujących ciekawostek z życia Tybetańczyków był zwyczaj posyłania drugich z kolei synów do klasztoru, gdzie zostaje on mnichem. Jednak stan ten nie zawsze jest dozgonny – mnich może bowiem wystąpić z klasztoru i zrezygnować z tej posługi.

Wykład był bardzo ciekawy z uwagi na to, że przedstawione nam były własne doświadczenia i obserwacje prof. Jefimowicz, która podczas swej podróży – tak, jak w tytule wykładu – zdobywała przełęcz, po przełęczy.

Zdjęcia z wykładów Bartek Jasiak, klasa 2f.

link do strony rekrutacyjnej

Archiwum

Skip to content